Sivas Kongresi’nde

 Sivas Kongresi’nde

SİVAS KONGRESİNDE 4- 11 EYLÜL 1919

Kongrede manda sorunun görüşüldüğü sıralarda Mustafa Kemal’in düzenlediği toplantıda:

“Hikmet Bey, sanki birden bire ateş ve heyecan kesilmiş olarak, yüksek sesle: Paşam, delegesi bulunduğum Tıbbiyeliler beni buraya İstiklal davamızı başarmak yolundaki çalışmaya katılmak üzere gönderdiler. Manda’yı kabul edemem… Eğer kabul edecek olanlar varsa, bunlar her kim olursa olsun kesinlikle karşı koyar ve kınarız. Olmayacak şey ama, manda fikrini siz kabul ederseniz sizi de reddeder; Mustafa Kemal’i “Vatan kurtarıcısı değil, vatan batırıcısı” olarak adlandırır ve lanetleriz.” Diye bağırdı. Bu gencin yürekten gelen bu sözleri karşısında, hazır bulunanlardan birçoğunun gözleri yaşarmıştı. Mustafa Kemal Paşa’da  heycanlanmıştı.

Çoşkun bir sesle:

-“Evlat, müsterih ol. Gençlikle kıvanç duyuyor ve gençliğe güveniyorum. Biz, azınlıkta kalsak dahi mandayı kabul etmeyeceğiz. Parolamız tektir ve değişmez : Ya istiklal ya ölüm!

Tıbbiyeli genç hemen yerinden fırladı: ”Varol Paşam…” diyerek Mustafa Kemal’in elini öptü. Tıbbıyenin askeri üniformasıyla kongreye katılan bu biricik gencin de Mustafa Kemal alnından öptü.

-“Gençler, vatanın bütün umut ve geleceği size, genç kuşakların anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.” dedi.

Kazım Karabekir, Gen.

Kaynak: Atatürk’ten Anılar, Kemal Arıburnu, İnkılap Kitapevi 1998. ISBN: 975-10-1392-5. Sayfa: 306-307, (İstiklal Harbimiz, Kazım Karabekir, 1959-1960, Sayfa: 176-177)

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın