Mustafa Kemal’in Kazım Karabekir’le Görüşmesi

 Mustafa Kemal’in Kazım Karabekir’le Görüşmesi

Mustafa Kemal’in Kazım Karabekir’le Görüşmesi

Kazım Karabekir Paşa, Erzurum Kolordu Komutanlığına tayin edildiğini, bundan hiç memnun olmadığını, bu kararda haksızlık gördüğünü ve Erzurum’a gitmek arzusunda bulunmadığını söyleyerek Mustafa Kemal’in görüşünü soruyor ve şu cümleyi ekliyordu:

-“Aslında Erzurum’da kolordu diye bir kuvvet yoktur.”

Görüşme, Mustafa Kemal Paşa’nın Şişli’deki evinin yatağı başında yapılıyordu. Mustafa Kemal Paşa, yatağından doğrularak Karabekir Paşa’ya şu cevabı verir:

-“Erzurum’da organize bir kolordu bırakılmamış olabilir. Fakat bizim bundan sonra iş görmemiz için gerekli olan asli unsur millettir, halktır. Ben size Erzurum’a gitmeyi bilhassa tavsiye ederim. Gidiniz, orada bir halk teşkilatı yapınız. Yakında benim de size katılmam kesindir.”

Kazım Karabekir Paşa ayağa kalkarak;

-“Baş üstüne efendim. Emrinizi yerine getireceğim” der. O gittikten sonra onun kim olduğunu soran Ruşen Eşref’e şu karşılıkta bulunur:

-“Görmedin mi? Bana itaat eden ve daima emrime hazır olduğunu söyleyen bir arkadaş.”

Son üç generalle yapılmış bu görüşmeler için Cevat Abbas Gürer’in Konferansı’ndan faydalandık. Mustafa Kemal’in, Anadolu’ya geçmeden önce sivil politikacılar ve arkadaşlarıyla yaptığı konuşmalar da var. Fethi Okyar ve Dr. Rasim Ferit Talay gibi… Bunlara da geleceğe ait düşüncelerini anlatmıştır.1

1 BORAK, Sadi, Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk, Kitapçılık Ticaret Yayınları, İstanbul 1966., s. 55-56.

Kaynak: Atatürk’ten Gençliğe Unutulmaz Anılar, Ahmet Gürel, Mayıs 2009

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın