Mc Arthur ve Gazi Mustafa Kemal Paşa

 Mc Arthur ve Gazi Mustafa Kemal Paşa

Mc Arthur ve Gazi Mustafa Kemal Paşa

Yıl 1932. O yıllar Albay olan Mc Arthur, Türkiye’ye geliyor. Devrin en büyük adamı Gazi Mustafa Kemal Paşa kendisini kabul edince sevinçten uçuyor. Hoş beş, askerlik sohbetlerinden sonra Gazi’ye dünyanın geleceğini, neler olabileceğini soruyor. Mc Arthur, Gazi’ye ilk olarak kaynayan Avrupa’nın geleceğini soruyor.1  Gazi’nin yorumu şöyleydi:

“‘Mussolini İtalya’ya ekonomik refahı getirdi. Ancak başarı gözünü döndürmeye başladı. Kendini yerli Sezar sayarak fetihlere kalkışırsa yıkılır, çünkü İtalyanlar savaşçı millet değildir.’2

Gazi devam ediyor; ‘Almanya’ya gelince, Hitler iki yıla kadar iktidara geçer. 1. Dünya Savaşı’nda gururu kırılmış Almanya, milliyetçi Nazi’ler ile hırs kazanarak sanırım büyük kalkınma gösterecektir. Çünkü bu milletin yapısı büyük kalkınma gösterecektir. Çünkü bu milletin yapısı bunu gerektiriyor. Büyüyen Almanya ise İngiltere ile Fransa’dan ezilen gururunun hesabını sormaya kalkacaktır.’

Burada Mc Arthur:

-‘Yani bugünkü yıkık Almanya, 1. Dünya Savaşı’nda kendisini yenen iki ülkeye meydan okuyacak kadar güç kazanabilir mi?’ Diye soruyor. Gazi:

-‘Size diyebilirim ki en geç 1940–1945 yıllara Almanya, Avrupa’da savaş çıkaracaktır. Bu asıl büyük dünya savaşı olacaktır.’ Mc Arthur heyecanlanıyor:

-‘Peki, savaşı kim kazanır?’ Gazi:

-‘Almanya, ilk olarak kaybettiği toprakları isteyecek, Çekoslovakya, Polonya ve Fransa’ya saldıracaktır. Ardından Sovyetlere girecektir. Nazi’lerin ilk hedefi komünizmi yeryüzünden kaldırmak olduğuna göre. Sonra İngiltere ve ardından siz Amerikalılar savaşa gireceksiniz. Bu savaşta Almanya yenilir. Çünkü bunların buz çöllerine girmiş Alman ordusu, ardından da onlara saldıran İngiltere ve Amerika’yla başa çıkamaz. Ancak, Amerika ve İngiltere, Ruslar ile birlik olup Almanya’yı yeryüzünden silinmeye kalkarsanız, işte o zaman savaştan kazançlı çıkan Rusya olur. Yürür, yürür, ta Avrupa’nın kalbine kadar girer. Bence çıkacak bir dünya savaşında Almanya yenilmeli, ama ezilmemeli, Rusların karşısında hep bir kalkan olarak tutulmalı.’

Evet, Gazi’nin bütün söyledikleri gerçekleşti. Almanlar 2. Dünya Savaşı’nı başlattı. ABD ile İngiltere ezdi; Sovyetler, Avrupa’nın kalbine Berlin’e kadar girip oturdu.”3

(Bu yazı 8 Kasım 1951 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yayımlanmıştır.)

1 O yıllarda Mussolini ve faşistler İtalya’da iktidardaydı. Nazi’ler ve Hitler Almanya’da iktidarı ele geçirmek üzereydi.

2 Aynen böyle gerçekleşti. 2. Dünya Savaşı’nda, Mussolini savaşa girdi, İtalyanlar dövüşmedi, yıkıldılar ve Mussolini’yi öldürüp bacaklarından astılar.

3 Bu yazı General McArthur’un imzasıyla Amerikan Caucasus dergisinin Ağustos 1951 sayısında yayınlanmıştır. General, 2. Dünya Savaşı’nda Japonya’yı teslim almış, ABD’ye başkan adayı olmuştur.

Kaynak: Atatürk ve Unutulmaz Anıları, Ahmet Gürel, Bülent Türker, Nisan 2009

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın