Kabine Kuruyoruz Paşam

 Kabine Kuruyoruz Paşam

Kabine Kuruyoruz Paşam

Gazi Mustafa Kemal Paşa, Konya’da daha önceki gezilerinde kaldığı, pek hoşlandığı ve kendine hediye edilen Köşk’te 1–13 Ocak 1925 tarihleri arasında dinlenir. O günlerden bir anıyı Fahrettin Altay’dan dinleyelim. Gazi yemekten sonra ‘Haydi Paşa biraz gezinelim’ dediğini belirten Fahrettin Paşa şunları anlatır:

“Ve beraber dışarı çıktık. Konuşarak istasyona doğru yürüyorduk. Otomobil de bizi arkadan takip ediyordu, sokaklar tenha idi. Yemekten sonra kadınların bir müddet yalnız bırakılmalarının görgü kurallarından olduğundan bahsettiler ve:

-‘İstasyona kadar gidelim bakalım bizim arkadaşlar ne yapıyorlar, birer kahvelerini içeriz’ buyurdular. Beraberce otomobile binerek istasyona gittik. Konya İstasyonunda Bağdat Oteli isminde güzelce bir otel vardı, Gazi’nin yakınları burada kalıyordu. Bunların yemekten sonra topluca oturdukları salona Gazi’nin ansızın girmesi hepsini şaşırttı ve O’nun:

-‘Ne yapıyorsunuz?’ Sorusuna Salih Bozok şaka yollu:

-‘Kabine kuruyoruz Paşam’ diye gülerek cevap verdi. Gazi bu defa:

-‘Oooo! Pek güzel kimlerden kuruyorsunuz, söyleyin de yararlanalım…’ şeklinde alaylı bir tarzda konuşmaya başladı. O sıralarda Hükümetin değişeceği söyleniyor ve gazetelerde çeşitli haberler çıkıyordu. Birden kapı açıldı. İçeri Latife Hanım girmez mi? Herkes şaşırdı, Latife Hanım da Gazi’ye:

-‘Kemal buraya geldiğini haber aldım, evde çay hazırlatmıştım, seni almaya geldim’ tarzında konuşunca, dona kaldık. Gazi’nin rengi atmış bir halde:

-‘Peki, hanımefendi, buyurun gidelim’ dedi ve birlikte dışarı çıktılar, bizlere veda etti ve Latife Hanım’la beraber uzaklaştı.”1

1 Mehmet Önder, Atatürk Konya’da, Ankara 1989, s. 68

Kaynak: Atatürk ve Unutulmaz Anıları, Ahmet Gürel, Bülent Türker, Nisan 2009

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın