İzmir Yangını

 İzmir Yangını

İzmir Yangını

İzmir yangını sırasında, Kordon Boyu’ndaki Gazi Mustafa Kemal Paşa’nın karargâhında olan Falih Rıfkı (Atay) Bey, o korkunç günü şöyle anlatıyordu:

“Yangın yaklaştığı için yaverleri ve dostları telaşlı idi. Mustafa Kemal, kendisini evden çıkmayı kim teklif ettiyse terslediği için bize geldiler:

-‘İstanbul’dan yeni geldiniz. Belki sizi paylamaz. Bir de siz söyleseniz…’ dediler.

Kordon boyunu tıklım tıklım dolduran halk içinde birçoğu da kılık değiştiren Yunan askerleri ve subaylarının bulunduğunu biliyorlardı. Tehlikeyi biz de anlıyorduk. Fakat Mustafa Kemal’e akıl öğretmek için İzmir’e gelmemiştik.

Nihayet yangının kızıl ve korkunç dili, hemen önümüzdeki binaların çatılarını yalamaya başladı. Çıkmak gerekiyordu. Fakat nasıl?

Mustafa Kemal İzmir’e geldiği zaman, bir Türk evine misafir olmasını isteyen Latife Hanım Göztepe’deki köşkünü O’nun emrine vermişti. Mustafa Kemal oraya gidecekti. Biz de Kramer Palas yangın içinde olduğundan, Karşıyaka’daki galiba Kral Kostantin’in kalmış olduğu eve yerleşecektik.

Bir kamyon dolusu askerle birkaç otomobil getirdiler, Mustafa Kemal açık arabasına bindi. Kamyon halkı güçlükle yarıyor, Mustafa Kemal’in arabası arkadan gidiyordu. Kamyon ve araba geçinceye kadar açılıp, sonradan hemen dalgalar gibi birbirine kavuşarak halk arasından:

‘O…o… Mustafa Kemal’ sesleri çıkıyordu.”1

1 Falih Rıfkı Atay, Çankaya – Atatürk Doğumundan Ölümüne Kadar,  İstanbul 1980, s. 323–324.

Kaynak: Atatürk ve Unutulmaz Anıları, Ahmet Gürel, Bülent Türker, Nisan 2009

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın