Ata’dan Bir Ses:

 Ata’dan Bir Ses:

Ata’dan Bir Ses:

1924 yılı Ekim ayındaydık. Büyük Zafer’den sonra Atatürk iki girişimde bulunmuştu. Birisi İzmir’de topladığı İktisat Kongresi ki “Milli Ekonomi” sözü tarihimizde ilk defa bu kongrede ortaya atılmıştı. İkinci hareket Avrupa’ya ilk öğrenci kafilesinin gönderilmesidir. Bu ilk kafile de Avrupa’ya gitmek üzere 150 arkadaş başvurmuştu. Son derece sıkı bir eleme sınavı geçirdik, bir süre sonra sonuçlar ilan edildi. 150 kişi içinden 13 kişi seçilmişti. Şimdi bu gruptan hatırlayabildiğim; Suat Hayri, Burhan Toprak, Namdar Rahmi, Vildan Aşir, Cemil Sena ve Necip Fazıl bulunuyor. Yola çıkacağımız gündü. Beni Berlin Üniversitesi’ne yolluyorlardı. O zaman Berlin’e Balkanlardan ve Polanya’dan geçen bir trenle gidilirdi. Trene bineceğim sırada bir telgraf müvezzinin “Mahmut Sadi” diye avaz avaz bağırdığım duydum. Elime bir telgraf tutuşturuldu. İmza Milli Eğitim Bakanı’nındı. Atatürk’ün emri ile çekilmişti. İçinde hatırımdan çıkmayan şu cümle vardı:

“Sizi birer kıvılcım olarak gönderiyoruz. Gür alevler halinde dönmelisiniz.”

Hangi derse girsem, hangi imtihana çıksam kulaklarımda bu cümle çınlardı. Yol boyunca içinde alevden bir şevk ve omuzlanmda dağlar gibi bir sorumluluk taşıyordum. Bu ses artık ömrüm boyunca beni hiç bırakmıyacaktı.

Not: Anıda bahsi geçen “Mahmut Sadi”, ilerleyen yıllarda Başbakanlığa kadar yükselecek olan Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak’tır.

Kaynak: Atatürk, Bir Çağın Açılışı, Ord. Prof. Dr. Sadi Irmak, İnkılap Yayınevi, 1984. Sayfa: 354-355

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın